10. Spotkania z Kulturą Żydowską

15 czerwca w szydłowskiej synagodze odbyły się dziesiąte Spotkania z Kulturą Żydowską zorganizowane przez Gminne Centrum Kultury, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Szydłowskiej i Urząd Gminy.

Głównym organizatorem tegorocznych spotkań było Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Szydłowskiej, któremu udało się zdobyć fundusze unijne za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Białe Ługi” z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Gości powitali wójt Gminy Szydłów, dyrektor Gminnego Centrum Kultury oraz prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Szydłowskiej. Swoją obecnością zaszczycił nas również Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Grzegorz Świercz a z delegacją z Chmielnika zawitał do nas również Mejer Mały.

Występy artystyczne rozpoczęli uczniowie Szkoły Podstawowej w Szydłowie przedstawieniem ”Dzieje Potomków Jakuba”. Młodych aktorów przygotowała pani Dorota Banaś, która dzięki przekazowi słownemu, ciekawej charakteryzacji oraz scenografii pozwoliła nam przybliżyć sobie znajomość Starego Testamentu.

Następnie uczniowie Gimnazjum w Szydłowie przygotowani przez panią Agnieszkę Ziółkowską, w programie „Coś się rodzi i coś przemija” wzruszyli publiczność przepięknym utworem muzycznym oraz profesjonalnym układem tanecznym.

Kolejnym punktem programu był występ aktorów z Krakowa w przedstawieniu ”Żyd Wieczny Tułacz”. To muzyczno-poetyckie wędrowanie pozwoliło nam posłuchać piosenek w języku jidysz wykonanych przez panią Elę Borkowską. Recytacją wzruszył nas Marek Pyś. Przy akompaniamencie pianina i kontrabasu obejrzeliśmy spektakl, który przedstawiany był z dużym powodzeniem w krakowskiej Piwnicy Pod Baranami.

Ostatnim punktem programu był koncert zespołu klezmerskiego Urszuli Makosz i Przyjaciół ciepło przyjęty przez publiczność. Następnie wszyscy zgromadzeni mogli degustować potrawy kuchni żydowskiej i dyskutować o kolejnym święcie tolerancji i szacunku do innych kultur.

Maria Stchuczy

Galeria zdjęć